Relacje

Bińczak Daniel

Miesiąc spędzony w Portugali będę jeszcze wspominać bardzo długo. Z opowiadań osób które były już wcześniej na praktykach wynikało, że jest to bardzo przyjemne doświadczenie, dokładnie tak było, miesięczny staż w Portugali był czymś cudownym. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo dobra organizacja zarówno ze strony Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim jak i ze strony portugalskiej. Partner portugalski zapewnił nam bardzo dobre warunki pracy i zakwaterowania, w 100% wywiązał się z wszystkich postanowień umowy. Cały wyjazd oceniam bardzo pozytywnie i dziękuję za umożliwienie mi odbycia praktyk w wyjątkowym kraju jakim jest Portugalia.

Cygan Szymon

Praktyki, które odbyłem w Portugalii uważam za bardzo miłe doświadczenie. Umiejętności, które nabyłem podczas tego pobytu z pewnością będę mógł wykorzystać w przyszłości. Pierwszą rzeczą, o której chcę wspomnieć to znakomite przygotowanie stażu. Organizacja praktyk była perfekcyjna: ze strony naszej szkoły jak i strony portugalskiej. Wszystkie szczegóły były zgodne z tymi, które były zaznaczone w umowie: zakwaterowanie, miejsce pracy, dojazdy i przejazdy. Wyjazd oraz praktyki oceniam jak najbardziej pozytywnie, powiem nawet, że dotychczas było to najprzyjemniejsze doświadczenie w moim życiu.

Czarnecki Mateusz

Mieszkaliśmy w hotelu w pokojach 4-5 osobowych. Był dostęp do internetu, mieliśmy jeden komputer stacjonarny i plazmę w salonie. Salon był połączony z kuchnią, śniadania robiliśmy sami o godzinie 8:00. Jedzenie przynosiła nam sprzątaczka - praktycznie nic nie musieliśmy kupować. Większość z nas obiady dostawała w pracy, na kolacje chodziliśmy do restauracji "Porque Nao?". Po kolacji mieliśmy czas wolny: graliśmy w piłkę, bilard, piłkarzyki. Od poniedziałku mieliśmy lekcje portugalskiego z naszym opiekunem - w sumie 2 godziny dziennie, 22 maja mieliśmy ostatnią lekcję. Do pracy chodziliśmy na godzinę 10, do hotelu wracaliśmy około godziny 16. Niektórzy dojeżdżali do pracy busami (około 10 osób), a reszta chodziła na piechotę. Ja, Cygano, Dawid, Maciek, Marek i Cichy dojeżdżaliśmy najdalej - mieliśmy do pracy ok. 40 kilometrów. Nasza praca nie wymagała specjalnych umiejętności - robiliśmy strony internetowe, prezentacje, naprawialiśmy kompy i przepisywaliśmy dokumenty. PS. Chodzimy spać późno, bo w nocy oglądamy filmy.

Śliwka Michał

Program Leonardo da Vinci pozwolił mi na odbycie praktyk zagranicznych w Portugalii, w Montijo. Bardzo mi się tam podobalo, pozwolilo mi to na zdobycie doswiadczenia, ktore z pewnoscia przyda mi sie w przyszlosci. Moim miejscem pracy była szkoła Escola Profissional do Montijo, gdzie moim zadaniem było międzyinnymi przygotowanie strony internetowej. Oprócz pracy, był oczywiście czas na relaks. Jak wiadomo Portugalia to jedno z najlepszych pod względem turystyki krajem w Europie, więc uczestniczyłem wraz z kolegami na wielu wycieczkach. Najbardziej do gustu przypadła mi Lizbona, a także ocean oraz widoki które mu towarzyszyly. Pobyt w Portugali oceniam na bardzo udany.